فروهر

اول این شعر رو بخونید....بابا واسه این شعر کوچولو ها هم نظر بدید!...راستی خبر نامه

پر باری شده ای ول! حال کردم...بیشتر عضو بشید

 

بی تو نفس کشیدن برای من حرومه.....از تو جدا نبودن همیشه ارزومه
عشق من و تو افسوس قصه نا تمومه....
کاشکی من هم میگفتم عاشقی کدومه...
برام هر چی میآره میگم عیبی نداره ...
خدا خودش رحیمه..
یه روز شادی یه روز غم یه روز زیاد و یه روز کم..
خدای ما کریمه...

 

اینم فروهر که قول داده بودم...نظر یادتون نره

  faravahar-sangi.jpg

فروَهر

 

farvashiاین واژه درزبان اوستایی «فروَشی »

 fravartiو درزبان پارسی هخامنشی «فروَرتی»

    خوانده می‌شود.   fravahrو در زبان پهلوی «فروَهر»  

فروهر نماد یکی از نیرو های جهان هستی است که در آدمی نیز وجود دارد. این نیرو که سر چشمه اش اهورامزداست ، روشن کننده راه پیشرفت و نیروی پیش برنده و انگیزه دهنده است.

 

 نگاره فروهر در فرهنگ  ایرانی نشانه دو نماد میهنی و دینی می باشد.

 نماد  میهنی  :

از دوران پادشاهی ماد ها و سپس شاهنشاهی هخامنشیان   نگاره فروهرنشانه نماد میهنی بود ه و آدمی را در پیکره و سیمای شاهین تیز چنگ و بلند پروازی نشان می دهد که آنرا نماد توانایی ، سر بلندی و فر و شکوه می دانستند و   پرچم های خود را به نما و سیمای شاهین می آراستند.

 

نماد دین زرتشتی :

ایرانیان پیرو اشو زرتشت برای این نیروی مینوی که بن مایه  آن جنبش و پیشرفت بسوی رسایی ، فرامایگی و والایی است ، هیچ پیکره ای را بهتر و شایسته تر از شاهین نیافتند و آنچه که در گذشته نشانه فر و شکوه و سر بلندی بود و انگیزه ملی و میهنی داشت با اندک دگر گونی  در سر و پای شاهین به سیمای کنونی در آوردند، تا هم  بن مایه مینو ی را نشان دهد و هم نمودار سر بلندی و سر فرازی ایرانیان باشد.

 در نگاره فروهر  دونیروی همیستار(مخالف) " سپنتامینو" ( نشانه خوبی) و"انگره مینو" ( نشانه بدی) نمایان است و آدمی رو به سپنتا مینو  دارد و بسوی او میرود به انگره مینو  پشت کرده است.

1- چهره فروهر همانند آدمی  است ،از این رو گویای پیوستگی با آدمی است، او پیری است فرزانه و کار آزموده، نشانه از بزرگداشت و سپاس از بزرگان و فرزانگان و فرا گیری از آناندارد .

2- دوبال در  پهلو ها که هر کدام سه پر  دارند این سه پر نشانه سه نماداندیشه نیک ، گفتارنیک ، کردارنیک که همزمان انگیزه پرواز و پیشرفت است.

3- در پایین تنه فروهر  سه بخش، پر هایی بسوی پایین است ،که نشانه اندیشه و گفتار و کردار نادرست ویا پستمی باشند،از اینرو آنرا،آغاز  بدبختی ها و پستی برای آدمی می دانند.

4- دو  رشته که در  سر هر یک گردی (حلقه)چنبره شدهای می بینیم ،در کنار بخش پایینیتنهمی باشند که نماد سپنتامینو و انگره مینو هستند،که یکی در پیش پای  و دیگری در پس آن است. و این رشته ها هر یک در تلاش هستند که آدمی را بسوی خود بکشند ؛این نشانهآنست که آدمی باید به سوی سپنتا مینو(خوبی )پیش رود و  به انگره مینو( بدی ) پشت نماید.

5- یک گردی (حلقه) در میانه بالاتنه فروهر وجود دارد این  نشان ، جان و روان جاودان است کهنه آغاز و نه پایانی دارد.

6- یک دست فروهر کمی به سوی بالا و در راستای سپنتا مینو اشاره دارد که نشان دهنده  سپاس و ستایس اهورمزدا  و راهنمایی آدمی بسوی والایی و راستی و درستی می باشد.

7- در دست دیگر گردی (حلقه ای) دارد که نشانه، وفاداری به پیمان(عهد)

می باشد و نشانگر راستی و پاکخوییو جوانمردی و جوانزنی است .

بایسته است کهبدانیم  ؛ فروهر جایگزینی برای اهوارمزدا نیست .

و بر وارونه (خلاف)  دیگر دین ها بویژه دین های ابراهیمی ؛زرتشت هرگز دادن ویژگیهای انسانی برای  خداوند را باور نداشته،ودر پیام زرتشت در هیچ بخشی از گاتاها سخنی درباره انسان خدایی(صورت مادی برای خدا )به میان نیامده است.

 زرتشت در یسنای 31 بند 8 می گوید:

«ای مزدا،هنگامی که تو را با نیروی خرد و اندیشه ژرف جست و جو کردم و با دیده دل نگریستم  در یافتم که تویی سر آغاز و سر انجام همه چیز،تویی سرچشمه خرد و اندیشه و تویی آفریننده راستی و پاکی و تویی داور نیک کردار مردمان جهان».

ایرانیان پیوسته همیستار(مخالف) ساختن بت، وبتخانه و خانه برای خدا بوده اند و کسانی که دست اندر کار این گونه کارها بوده اند را افرادی نادان و خرافه پرست می دانند.

 

 

/ 29 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mahdi

خيلی عالی . خيلی عالی .... من اولين باری بود که سر زدم . ولی خيلی مطالب خوندنی داری

sarzamine eshgh

سلاممم: من هر قدرم سرم شلوغ باشه پيش شما با سرعت می يام نوشتت خيلی با دفعات پيش فرق می کرد خيلی قشنگتر شده اتفاقی افتاده؟ کاسه صبر را برداريد و به زخمهاتان کمی نمک اضافه کنيد چيزی را بهم نزنيد کبريت جنون را روی شعله هوس بگيريدو يک عمر صبر کنيد حالا ميتوانيد طعم زندگی را بچشيد

بابک

به نام اهورا مزدا...قشنگ بود...فروهرم خوب بود...کار خوبی کردی...پروردگار ايران نگهدارتان.

عصای سفید

بالاخره دادم اون ميل رو.زود ببين لطفاْ.

mohammad

سلام کوروش جان .وبلاگ زيبايی داری .پيشه من هم بيا خوشحال ميشم

نجمه

ای مزدا اهورا آن دانايانی را که در راستی و منش نيک سزاوار شناختی آرزو برآور و کامروا کن چه می دانم سخن و خواهش برای رستگاری نزد تو کارساز و سودبخش است .(يسنا . هات ۲۸ . بند ۱۰ ) خيلی زيبا بود و خيلی مفيد و پربار نوشتی . موفق باشی .

hasty

سلام کوروش خان/ نوشته هاتون عالی بود دستت درد نکنه. هميشه خوش باشی

عمو پولدار

سلام دوستان ميخواهم اولين سايت ايرانی را به شما معرفی کنم که در آن ميتوانيد تا روزی ۵۱۲۰۰۰ تومان درآمد داشته باشيد تازه ۵۰۰هزار تا ۱ميليون تومان هم به شما اعتبار خريد از ۱۰۰۰ فروشگاه و... را ميده برای اطلاعات بيشتر به سايت من بيايد درضمن هرچه زودتر ثبت نام کنيد به نفع شماست چون تمام زير مجموعه های در زير شما قرار ميگيرد فرصتهای مناسب بندرت در زندگی پيش مياد www.iranbin.blogspot.com

علی اکبر

سلام ..... اجالتا مطلب مفبد و توپولی بود . موفق باشيد .

ميرزا بنويس

سلام دوستم...اي ول.........................مرسي................../تا دوباره...